نوشته شده توسط : امید
مقدمه
شاید در هیچ سالی بحث انتخاب رشته تا این حد مهم نبوده است زیرا که میزان تقاضا و ظرفیت دانشگاه در سال جاری تقریباً به هم نزدیک است یعنی تمامی متقاضیان در دانشگاه پذیرش خواهند شد پس با یک انتخاب رشته صحیح می توان شانس قبولی را افزایش داد .قبولی های غیر قابل پیش بینی در سال گذشته نشان داد که ساختار پذیرش دانشگاه ها در حال تغییر است اما در سال جاری به تصویب شورای انقلاب فرهنگی شرایط پذیرش در برخی از رشته های خاص دقیقا مشخص شده است.در این متن تلاش داریم برخی نکات مهم و کاربردی در انتخاب رشته امسال شرح دهیم..............

1- پذیرش در 13 رشته خاص
رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندی صنایع (در گروه آزمایشی ریاضی و فنی)، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی (در گروه آزمایشی علوم تجربی)، حقوق، روانشناسی و حسابداری(در گروه آزمایشی علوم انسانی)
در سال جاری رشته های فوق از شرایط خاصی برخوردارند به این معنا که بومی گزینی در این 13 رشته با ظرفیت 60% بومی و 40% آزاد خواهد بود.  (این ظرفیت پس از کسر سهمیه 40 درصدی رزمندگان اعمال خواهد شد) کاملاً روشن است که این شرایط شانس قبولی رتبه های زیر 5000 را در رشته های فوق افزایش خواهد داد.
تجربه نشان داده است درصد بسیار کمی از سهمیه رزمندگان توسط این افراد اشغال می شود از این رو توصیه می شود ابتدا کلیه گرایش های این 13 رشته خاص در استان خود را لیست کرده و بدون این که نگران این موضوع باشید که احتمال قبولی بسیار پایین است، آنها را انتخاب کنید. زیرا قبولی های سال گذشته نشان داد برخی رتبه ها  مثلاً رتبه های  نزدیک به 6000 با استفاده از این شگرد، در برخی از رشته های مهندسی مطرح پذیرفته شده اند. 
همانطور که می دانید در مابقی رشته ها 80 درصد بومی و 20درصد آزاد پذیرفته می شوند از این رو کاملا منطقی است که کلیه رشته های بومی را حتی با شانس کم، حتما انتخاب کنید.  
2-توجه به جنسیت در انتخاب رشته
شاید در هیچ سالی به اندازه سال گذشته جنسیت در قبولی داوطلبان تاثیر نداشت قطعا امسال هم این روند ادامه خواهد داشت به این صورت که برای رشته های مختلف ،ضرایب متفاوتی را برای جنسیت های زن و مرد در نظر می گیرند  تجارب سال گذشته گویای این موضوع بود که:
شانس قبولی پسران در رشته های فنی مهندسی افزایش یافته است.
در رشته های علوم پایه تقریبا شانس برابری وجود دارد اما در رشته فیزیک (کلیه گرایش ها) شانس پسران بیشتر است
در رشته های شناور خصوصا در مراکز استان ها شانس پسرها بیشتر است خصوصا رشته حسابداری 
در رشته های زبان تقریبا شانس هردو جنسیت برابر است.
در رشته های غیر فنی که در دانشگاه های صنعتی ارایه می شود شانس پسران بیشتر است.
این نکته را نباید فراموش کرد که در رتبه های بین 3000 تا 7000 این تفاوت مشهود تر از بقیه بازه ها است.

3-در نظر گرفتن رشته های قطب
برخی دانشگاه ها  در برخی از رشته ها قطب محسوب می شوند مثلاً دانشگاه تهران در رشته مهندسی کامپیوتر، دانشگاه کرمان در رشته ریاضی محض و ... برای فارغ التحصیلان این دست رشته ها برای ادامه تحصیل و یا ورود به بازار کار شرایط خاصی در نظر گرفته می شود. لیست این رشته ها را در سایت roshd.ir می توانید مشاهده کنید.

به دلیل برخی سیاست های دولت در عدم جذب فارغ التحصیلان برخی از رشته های دانشگاه -های غیر انتفاعی ویا عدم برگزاری کنکور کاردانی به کارشناسی برخی رشته ها پیشنهاد می کنیم که در انتخاب رشته ، رشته های کاردانی مراکز غیر انتفاعی را در آخرین اولویت ها در نظر بگیرید.

4-بومی گزینی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی آنچنان مشهود نخواهد بود
هرچند رشته های پزشکی و دندانپزشکی جزو رشته های خاص هستند اما از طرف دانشکده های پزشکی کشور اعتراضاتی به این نوع گزینش شده است و شنیده ها حاکی از حذف بومی گزینی در این رشته ها است در ضمن به دلیل نیاز به نمره بالا در این رشته ها، شرایط خاص بومی گزینی، آنچنان محسوس نخواهد بود. پس انتخاب این رشته ها برای رتبه های بعد از 1500 پیش نهاد نمی شود.

5-دانش آموزان بیش از این که به رتبه و نمره و تراز فکر کنند باید به علایق و انگیزه های خود و امکانات شغلی فکر کنند.

داوطلبان برای بحث انتخاب رشته دانشگاه سراسری، کار تقریبا راحتی را باید انجام دهند و آن هم این که رشته های خود را بر مبنای ترجیح فردی که شاخص مهم تری است نسبت به علاقه فردی انتخاب نمایند.

در ترجیح فردی، موضوعات مهم تری از جمله علاقه فردی، محل سکونت و همین طور نظر اولیا و شانس قبولی در آن در نظر گرفته می شود.

داوطلبان باید ترجیحات فردی خود را از بهترین به بدترین انتخاب مرتب کنند و این تنظیمات را با دقت انجام دهند.

برای این که این کار خیلی خوب و درست انجام شود، ما به داوطلبان توصیه می کنیم که:
40 انتخاب اول دانش آموزان بهتر است انتخاب های خوش بینانه باشد که از انتخاب اول تا انتخاب چهلم را  منظور خواهند کرد.

البته بهتر است که شانس قبولی هم داشته باشند، یعنی فاصله رتبه آن ها از آن رشته خیلی زیاد نباشد.
چهل انتخاب بعدی داوطلبان، انتخاب متعادل است. در این جا دقیقا رشته هایی مطرح هستند که دانش آموزانی با رتبه این شخص سال گذشته آن رشته ها را قبول شدند.
و بیست انتخاب بعد به رشته های کف یعنی قطعی تعلق دارد
6-در انتخاب رشته امسال هر داوطلب می تواند از رشته های نیمه متمرکز هر تعدادی که علاقه مند هست را انتخاب کندو هیچ محدودیتی در تعداد آن نیست(برخلاف سالهای گذشته) اما از بین رشته های انتخابی در هر گروه آزمایشی فقط 2 رشته از رشته های نیمه متمرکز به عنوان رشته قبولی داوطلب ارائه می شود و داوطلب باید برای مراحل آزمون عملی آن رشته ها  مراجعه کند.
7-تجربه سالهای قبل و اقبال عمومی ترتیب زیر را برای انتخاب رشته معقول ترین حالت می داند:

 1- مهندسی روزانه
2- مهندسی شبانه
3- مهندسی غیر انتفاعی
4- كارشناسی روزانه
5- كارشناسی شبانه
6- كارشناسی غیرانتفاعی
7- مهندسی پیام نور
8- كارشناسی پیام نو
ر9- کاردانی ها

واحد مشاوره و ارتباط با مدارس شرکت آموزشی فرهنگی مبتکران

:: مرتبط با: درد دل های کنکوری , اخبار کنکور کارشناسی ,
:: برچسب‌ها: انتخاب رشته , انتخاب رشته مجازی , آموزش انتخاب رشته , نحوه ی انتخاب رشته , روش های انتخاب رشته صحیح , نکات ویژه انتخاب رشته کنکور سراسری 1392 , نکات ویژه انتخاب رشته کنکور سراسری 1393 , konkoorplus , www.konkoorplus.ir , کنکور پلاس ,
تاریخ انتشار : جمعه 25 مرداد 1392 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic